Prečo sa nám nedarí plniť svoje ciele?

Ročník 2022 | Číslo 4

Lebo je to ľudské…, žiada sa mi povedať. Potom prečo sa to niektorým darí, dokonca konzistentne? Čo je tým kľúčom odomykajúcim úspech pri plnení našich snov resp. cieľov?

Prečítala som na túto tému množstvo kníh, diskutovala s múdrymi ľuďmi a stala som sa pokusným králikom. Na čo som prišla?

„Jediná vec, ktorá je horšia ako začať a neuspieť je… nezačať.“

Seth Godin

1. Je to o cieli

Každý cieľ musí mať tú správnu … ako by som to nazvala… KONZISTENCIU. Nemôže byť príliš jednoduchý ale ani zložitý. Nemôže byť jednoduchý, pretože tomu zväčša nevenujeme pozornosť, nenadchýňa nás, ale ani príliš zložitý, pretože to v nás naopak vyvoláva rešpekt, úzkosť, podvedomý pocit neschopnosti ho dosiahnuť.

Tak ako si stanoviť cieľ?  Pri stanovovaní cieľov vychádzam z pravidla malých krokov k ambicióznym výsledkom. Čo viem urobiť pre svoj cieľ každý deň, čo je tá najmenšia jednotka činnosti (Č) a koľkokrát týždenne som schopná a ochotná ju zopakovať (O).  

                                                        Č x O = AC*

                                                  (činnosť x opakovanie = ambiciózny cieľ)

Môj cieľ je schudnúť 10kg – skvelé pomyslím si, moja fantázia pracuje na plné obrátky, čo by som si mohla obliecť, ako by som sa cítila. Potom príde realita. Nebude to také ľahké, drahá… Skúsim sa zamyslieť, aký najmenší krok k svojmu cieľu by som mohla urobiť a aký čas by mi to trvalo. Pre niekoho je výzvou už len to, že si každý deň obuje tenisky a obíde blok, pre iného ubehnúť 10km denne.

2. Je to o pravidelnosti

Opakovanie nie je len matka múdrosti, ale aj úspechu. Je to tajomstvo úspechu. Zväčša však začíname s nadšením a končíme s rozčarovaním. Od pondelka, po sviatkoch, od nového roku… začnem už naozaj, fakt, prisahám. Opäť sa vrátim k bodu 1 – akú najmenšiu jednotku činnosti viem urobiť každý deň? Ak ju nastavím správne, jej opakovanie bude jednoduché a motivačné zároveň. Malými krokmi si budujem nie len návyk, ale aj obraz osobnosti, ktorá dodržiava svoje predsavzatia, má systém, vytváram si pozitívne vnímanie seba. Kto to nezažil, neuverí. Skús plniť svoje malé predsavzatie po dobu 30 dní a uvidíš, ako to zmení tvoje sebavnímanie.

3. Je to o prostredí

Absolvent dobrej univerzity by povedal, že jeho úspech nie je ani tak o škole, ale samotnom prostredí – mentálnom nastavení – alebo energii vygenerovanej ľudským potenciálom, ktorý ho obklopuje. Je to o nastavení na úspech. Zasadením sa do prostredia, ktoré ma inšpiruje a ktoré podporuje moju cestu k cieľu, vytvorím skoro neodvratnú pravdepodobnosť jeho naplnenia. Ako na to? Existuje možnosť vytvoriť si vlastné mikroprostredie vo vlastnej domácnosti (nemám sladkosti, vitamíny držím na kuchynskej linke)  v lokálnej komunite podobne zmýšľajúcich ľudí (mám skupinu priateliek s ktorými chodím 2x za mesiac do divadla), záujmová skupina (som členom knižného klubu, kde raz týždenne diskutujeme o zaujímavej knihe).


Stylingový tip týždňa

Štýl – čo to znamená? Moja definícia znie: štýl je prejav osobnosti navonok. Tvojej výnimočnej osobnosti. Na to, aby sme vytvorili svoj štýl, musíme zistiť, čo máme rady. Čo nás odlišuje od iných, čím sme výnimočné. Ako na to? Vyber 3 veci zo svojho šatníka, ktoré miluješ, alebo otvor Pinterest a nájdi fotku, ktorý sa Ti veľmi páči. Teraz si vezmi pero a papier a začni písať čo to je. Čím viac napíšeš, tým jasnejšiu predstavu svojho štýlu nadobudneš. Ako daná vec vyzerá, prečo sa mi páči, čo ma na nej priťahuje a prečo? Čo mi pripomína? Ako sa v nej cítim? Čo chcem vyžarovať?  


Produkt týždňa

Biela košeľa. Akákoľvek čistá biela košeľa je pre mňa produktom nie len týždňa ale aj mesiaca a roka. Patrí do každého šatníka a ku každému typu oblečenia, do práce, na party, a áno, aj ako oblečenie do domácnosti.