Ročník 2022 | Číslo 5
V jedno krásne jesenné ráno som prechádzala okolo hlúčiku asi päťdesiatich húsok pasúcich sa na lúke. Keď ma zbadali, všetky okrem jednej sa splašene rozbehli ku gunárovi a odtiaľ pozorovali ako sa na ne dívam.
„Odvaha neznamená, že sa nebojíš. Odvaha znamená, že nedovolíš aby ťa ovládol strach.“
Neznámy autor
Jedna ostala stáť, zobáčikom si napravila pierka na hrudi a pomalým krokom sa pobrala za ostatnými.
Páčil sa mi ten obraz pokojnej a vyrovnanej bytosti. Uvedomila som si, aké dôležité je zachovať kľud a ako to vyzerá, keď sa necháme ovládnuť prvou signálnou. Je to nezmyselné, dokonca smiešne.
Strach máme zakorenený hlboko v našej DNA. Z hľadiska evolúcie je strach dôležitá emócia, ktorá nám tisícročia pomáhala v boji o prežitie. Dnes má strach opodstatnenie len zriedkakedy. A predsa sa objavuje u každého z nás a niekedy až príliš často.
Každý úspech je založený na eliminácii jednej jedinej emócie. A tou je strach.
Kto to dokáže, vie prekonať sám seba a skôr či neskôr dosiahne to, čo si predsavzal. Problémom je, že strach prichádza nečakane, vo forme iracionálnej a podvedomej emócie. Nie je založený na predpoklade ani ráciu. U mňa napríklad často prichádza hneď po prebudení zhmotnený v myšlienke, či všetko zvládnem.
Tak, ako dostať strach pod kontrolu?
V prvom rade si povedzme, čo strach vlastne je. Je to veľmi nepríjemná emócia. Vibrácia v našom tele, ktorá je spúšťačom fyziologických procesov… bolesť žalúdka, nevoľnosť, triaška, a pod.
Vytvorila som si nasledovný postup, ktorý mi pomáha vysporiadať sa so strachom. Či mám pred sebou ťažký deň, alebo len nepríjemnú povinnosť, alebo mi na niečom veľmi záleží.
Keď som robila rešerš na tento článok zistila som, že tento postup je odzrkadlením troch častí našej mysle: 1. primitívna myseľ (zodpovedná za základné funkcie tela), 2. limbický systém (zodpovedný za emócie), 3. neokortex (racionálny systém mozgu).
1. Dýchaj
Hlboký nádych, až kým sa neviem nadýchnuť viac a výdych na 3 doby. To je prvá pomoc.
2. Sprítomni sa
Pomenovanie strachu strachom mi pomáha asi najviac. Vtedy si opakujem, že ide o strach. Hovorím si, že je to len emócia. Skúmam, kde sa nachádza. Môže byť v žalúdku (napríklad pred skúškou), môže byť v hlave (napríklad pred dôležitou výzvou), môže sa prejaviť ako červeň v tvári (napríklad keď mám strach z odhalenia mojej slabosti), môže byť v trasúcich sa rukách (keď sa bojím odsúdenia, zosmiešnenia), môže byť v podlamujúcich sa kolenách (to je najvyšší stupeň strachu, keď si myslím, že je všetkému koniec, totálne zlyhanie) a môže byť na desiatkach ďalších miest. Strach totižto môže byť kdekoľvek.
3. Najhorší scenár
Ak nepomôže prvý ani druhý bod, prichádza na rad rácio. Povoláme na pomoc logické myslenie. Vtedy si kladiem otázku, čo najhoršie sa môže stať. A tento scenár vynásobím desiatimi. Obrazne povedané, urobím z neho absurditu, z ktorej mi je do smiechu.
Keď Ťa najbližšie ovládne strach, nedovoľ, aby si kvôli nemu zahodila svoje odhodlanie.
Nestojí to zato.
Pretože, ak neovládneme strach, prídu na rad výčitky. Mala si…, mohla si…, zase si to vzdala…
Je z Teba slaboch.
A byť slaboškou je tisíckrát horšie ako zažiť pocit strachu.
Spomeň si na to až budeš stáť pred svojou výzvou a keď prekonáš pocit strachu a povieš si (aj keď Ti to nevyjde):
Aspoň som to skúsila!
A presne o to ide.
Kašmírový sveter. Na zimu ten najpríjemnejší kúsok oblečenia. Videla som ich za dobré ceny v Peek&Cloppenburg. Majú ich v rôznych farbách aj štýloch. Na Slovensku pôsobí internetový obchod, v ktorom nájdete rôzne tipy a farby kašmírových svetrov a pulóvrov. Ceny sú vyššie, ale stále platí, že kvalita stojí a vo väčšine prípadov sa táto investícia oplatí: www.kasmir.sk/premium
Zinok. Počas jesene mi začali vypadávať vlasy. V chumáčoch tak, že som sa zľakla, čo sa deje. Tento jednoduchý prvok v tabletkách mi okamžite pomohol. Zlepšila sa mi kvalita vlasov aj pleti.
Prajem Ti krásny týždeň.