Prečo odmietame pomoc, keď je nám najťažšie?

Ročník 2022 | Číslo 1

Utri si slzy a vzchop sa! To predsa musíš zvládnuť sama! Koľkokrát sme vyriekli tieto slová?

Nechceš predsa vyzerať ako bezmocná a neschopná žena, ktorá sa nevie pohnúť z miesta. Už sa ani nechceš zamýšľať nad tým prečo to nejde, už ťa nebaví analyzovať svoj „neúspech“. Veď Tvoje predsavzatia by sa dali vydávať ako samizdat, mala si byť niekde úplne inde, vyzerať inak, mať to, po čom roky túžiš. Realita? Nevidíš ani cestu nie to ešte cieľ.

„Nezáleží koľko urobíš chýb ani ako pomaly napreduješ, stále máš veľký náskok pred tými, ktorí sa ani nepokúsia.“

Tony Robbins

V tejto situácii by si bola najradšej keby Ti všetci dali svätý pokoj a Ty si mohla niekam zaliezť kým Ti nebude aspoň trochu lepšie. Hľadáš komfort. Posteľ, dobré jedlo, pohár vína, príbehy iných ľudí.

Sme presvedčené, že komfort zjemní alebo otupí naše výčitky svedomia. To je to od čoho v skutočnosti utekáme. Pretože samotný neúspech nás nebolí tak, ako tie výčitky – mala som…, mohla som…, keby som len….

Poviem Ti jedno tajomstvo. Každý úspech je zložený z hory neúspechov. Predstav si horu neúspechov a jej štít, na ktorom sídli úspech.  Horu neúspechov môžeme vnímať negatívne ako svoje zlyhania, alebo pozitívne ako pevný základ na dosiahnutie úspechu.

Pretože bez neúspechu neexistuje úspech.

Avšak neúspech je demotivujúci, oberá Ťa o energiu a vieru. Zdá sa Ti, že by si najradšej vliezla do myšacej diery, pretože Tvoja cesta k úspechu trvá večnosť a celé Tvoje snaženie je aj tak zbytočné.

Tak čo robiť keď sa Ti nedarí? Môžeš si povedať, utri si slzy a vzchop sa, veď toľkí to zvládli, prečo to nejde mne?

Ak Ťa premáha strach zo sklamania, opätovného zlyhania, alebo pochybnosti o Tvojich schopnostiach, nepomôže Ti ak si začneš hovoriť, že to zvládneš, Tvoja myseľ tomu neuverí. A čím dlhšie budeš ostávať v tej osamelosti so svojimi výčitkami, tým to bude horšie. Tvoja myseľ si začne na výčitky zvykať, prijme ich za svoje a stanú sa neoddeliteľnou súčasťou Tvojej osobnosti. Pri každom zlyhaní ti Tvoja hlava povie: „vidíš, hovorila som ti…, tomuto nerozumieš, toto nedokážeš, nikdy si nenájdeš partnera…

Tak čo s tým?

Keď som sa zamýšľala nad tým, čo pomáha mne, vyšli mi tieto 4 body, ktoré vnímam ako dôležitý nástroj na zvládanie svojich frustrácií:

1. Uvedomím si svoje pocity a myšlienky

Samotné uvedomenie si pocitov a myšlienok je prvým krokom k tomu, aby sme nad nimi získali moc, pretože ak ich neovládneme my, ovládnu oni nás. Keď sa ma zmocní strach z neznáma, alebo pochybnosť, či idem správnou cestou, vždy si poviem, že ide len o strach, strach je emócia, ktorú viem ovládať. Už len priznanie si skutočnosti, že mám strach a pripomenutie si koľkokrát som ho prekonala je veľkou úľavou.

2. Vyrieknem ich nahlas alebo dám na papier

Ak svoje pocity držíme v hlave, vedia nám zahltiť  myseľ takým spôsobom, že prestávame vnímať skutočnosť realisticky, naopak, začneme sa ponárať do pochmúrnych myšlienok a to nás potom núti sa izolovať pred svetom. Ak pocity a myšlienky dáme na papier, opäť stratia svoju silu. Napísaná myšlienka sa nám môže zdať dokonca smiešna. Predstav si keď si povieš, že máš strach zo zajtrajšieho mítingu so šéfom. Skús si to napísať na papier. Ako to vyzerá? 🙂

3. Porozprávam sa o nich s dôveryhodnou osobou

Som človek, ktorý neskutočne rád komunikuje. Som telefonistka. Vždy keď mám nejaký problém – pracovný alebo osobný, volám niekomu o kom si myslím, že by mi mohol pomôcť. Už len samotný rozhovor s inou osobou Ti poskytne nadhľad, iný pohľad na vec a vôbec Ti dotyčný nemusí byť nápomocný pri riešení Tvojho problému, stačí, že Ťa vypočuje a možno povie svoj názor na vec.

4. Spomeniem si na všetko čo som už dokázala

Prečítaj si ešte raz citát od Tonyho. Milujem ho. Vždy keď niečo pokazím, alebo neurobím ako som si predsavzala, spomeniem si na to, že je dôležité sa aspoň pokúsiť.  Už len to, že som to vyskúšala, že som prekonala samu seba mi dáva silu. Urobiť niečo aj keď nesprávne je vždy lepšie ako neurobiť nič. Pretože ten pokus Ti dáva potrebnú skúsenosť na to, aby si sa takej chybe nabudúce vyhla. A čo je ešte dôležitejšie, posúva Ťa bližšie k cieľu.

Odmietanie pomoci nie je v našich zemepisných šírkach nič neobvyklé. Boli sme tak vychované. Nechváľ sa svojimi úspechmi a neotravuj iných svojimi neúspechmi. Krásne to ilustrovala reportáž prichádzajúcich žien z Ukrajiny, žiadna z nich nechcela psychologickú ani inú pomoc. V tomto sa tak líšime od západných žien. Mám pocit, že oni si už naplno uvedomujú, že zdieľanie  pocitov s okolím alebo odborníkom z nás nerobí slabošky, naopak, je prvým signálom, že si problém uvedomím a snažím sa s ním pracovať.

Prajem Ti, aby si našla odvahu a odhodlanie pracovať so svojimi negatívnymi pocitmi a myšlienkami aj prostredníctvom uvedomenia a zdieľania. Hoci na káve s kamoškou.


Stylingový tip týždňa   

Máme za sebou fashion weeky pre kolekcie jar/leto 22, ale o tom až na budúce. Najdôležitejšia je z môjho pohľadu príprava. Preto výber spodného prádla je kľúčovým faktorom k tomu, aby nám všetko čo si obliekame sedelo tak, ako má.

Presvedčila som sa o tom sama prednedávnom, keď som si bola dať po rokoch odmerať veľkosť podprsenky. Prekvapenie sa konalo a ešte aké! Som zvyknutá nosiť pohodlné bavlnené spodné prádlo a preto už len pomyslenie na to, že si mám obliecť krajkovanú podprsenku s kosticami, ktorú mi odporučila predavačka, mi spôsobovalo menšiu nevôľu. Poviem Ti, že sedela skvele a na dôvažok som sa v nej aj výborne cítila. 

Ten pocit keď máte na sebe dobre padnúce, príjemné a k tomu pekné spodné prádlo je neopísateľný. Nikto ho nevidí, ale to najdôležitejšie na tom je, že ho vnímate vy, a to nie len očami ale celým telom.

Áno, chce to odhodlanie a nie malé, ale je to ako s návštevou lekára, zo začiatku trochu nepríjemné,  no výsledný pocit stojí stopercentne zato.

Posielam pár užitočných typov, ktoré som našla na nete:

  • Ak potrebuješ podprsenku, ktorá prsia spevní, ale zároveň poskytne pohodlie, skús značku

PLAYTEX na AMAZON

  • Ak potrebuješ podprsenku, ktorá viac zvýrazní prednosti, skús značku

THE LITTLE BRA COMPANY na AMAZON

  • A na záver, ak potrebuješ viac opory, skús značku

GODDESS na AMAZON  

pixa..

Produkt týždňa

roky zháňam dobrý concealer na okolie očí a konečne môžem povedať, že som ho našla! Prešla som nespočetné množstvo týchto produktov, pozrela som si množstvo videí žien, ktoré sledujem a minulý rok som dokonca absolvovala školenie o líčení u Lucid, ktorá líči „celebrity“. Zakaždým som si myslela, že už ho mám, no nikdy to nebolo ono. Buď som mala concealer slabo krycí, alebo príliš púdrový. Minulý týždeň som sa zastavila v Douglas, kde sa ma ujal MUŽ, ktorý bol nalíčený a ktorý vedel o concealeroch všetko a ešte oveľa viac. Ak Ti sadne odtieň, potom by som zvolila prvú voľbu. Ak nie, oplatí sa ísť do druhej, je síce veľmi drahá, ale dá sa zohnať aj za polovičnú cenu a podľa mňa vydrží aj rok. Ak je to niečo čo hľadáš, daj sa nalíčiť v Douglas a vyskúšaj, možno to vyrieši Tvoj dlhoročný problém tak ako to bolo u mňa.

Lacnejšou variantou je SENSAI Highlighting Concealer

Drahšou variantou je LA PRAIRIE Skin Caviar Perfect Concealer