DEVIATKY - MIEROTVORCA

Základná potreba: harmónia
Základná emócia: lenivosť, nečinnosť
Cnosť: pravý čin
Obranný mechanizmus: otupenie


Deviatky majú hlbokú potrebu a túžbu, aby bol pokoj. Chcú si užívať harmóniu. Mať pocit harmónie je síce jednoduchšie, keď sú sami bez ľudí, ale pre Deviatku to nie je ono. Harmónia je pre nich v súznení s druhými ľuďmi. Stratégiou, ako udržať harmóniu je lenivosť/vnútorná nečinnosť – Deviatka sa snaží čo najdlhšie udržať harmóniu tým, že potláča/neuvedomuje si všetko, čo by viedlo k vzniku konfliktu a teda k strate harmónie. Lenivosť je ale predovšetkým to, že Deviatky uspia svoje vlastné priania a chcenia. Deviatky častokrát nevedia čo chcú, pretože ak nič nechcú, nerobia problémy a udržia harmóniu.

Druhým oporným bodom pre udržanie harmónie je pre Deviatky prílišná prispôsobivosť. Prílišná
prispôsobivosť znamená, že majú tendenciu súhlasiť aj s tým, čo im tak úplne nevyhovuje len preto, aby bol pokoj. Obranný mechanizmus je otupenie. Deviatky v mnohých situáciách, ktoré sú konfliktné, vypäté, niekto kričí či tlačí, otupia. Často to znamená, že ich fyzické telo v situácii zostáva, ale ich myseľ je preč.

Deviatky sa potrebujú naučiť cnosti, ktorou je pravý čin. Rozhodnúť sa alebo spoznať, čo je naozaj dôležité a to urobiť ako prvé. Pre Deviatky to znamená, že vedia, čo chcú, čo treba a idú to urobiť. Bdelosť je ich esencia, teda kvalita, ktorú v sebe vždy majú. Na ceste rastu rozvíjajú svoju schopnosť byť plne prítomné tomu, čo sa deje. Normálne to Deviatky vedia iba vtedy, pokiaľ ide o niečo, čo ich vyslovene baví, nie sú žiadne problémy, žiadne konflikty a sú si isté, že všetko je OK. Čo je mnoho podmienok, takže tento stav nezažívajú často. Treťou kvalitou je idea vychádzajúca z mentálnej fixácie, ktorou je prílišné prispôsobenie. Ideou pre deviatky je láska. Láska v tomto ponímaní hovorí, že rada pomôžem, ale nie na svoj úkor. Je to láska k druhým, ale predovšetkým sama k sebe. Láska k sebe totiž pomôže Deviatkam povedať nie.

DEVIATKY
Deviatky sú bezstarostné, receptívne, prispôsobivé osobnosti, ktoré sú veľmi flexibilné. Sú emocionálne stabilné, majú dobrú povahu, sú tolerantné a diplomatické.